הנדסה ותכנון מבנים

במסגרת פינת השאלות ששאלתם אותי

במסגרת פינת השאלות ששאלתם אותי, הנה התשובה לשאלה:קנינו דירה חדשה במחיר למשתכן ואני רוצה לשים בריכה מתנפחת במרפסת, האם ניתן?
תשובה: ראשית, ההמלצה הכי טובה היא להתייעץ עם מהנדס, עדיף עם המהנדס שתכנן את הבניין עצמו.
לפי התקן (ת"י 412) העומס השימושי בבית מגורים הוא 150 ק"ג למ"ר.
במרפסת לוקחים בחשבון התקהלות אנשים רבה יותר בו זמנית לכן העומס המותר יהיה 350 ק"ג למ"ר (הסבר לעומס שימושי לעומת עומס קבוע יינתן בפוסט אחר).
משקל המים הוא 1000 ק"ג למ"ק, כלומר על מנת להגיע ל – 350 ק"ג למ"ר, מספיק למלא בריכת ילדים בגובה של 35 ס"מ, אך כאשר לוקחים בחשבון גם את משקל הילדים (4-5 ילדים= 100 ק"ג), לא נמלא את הבריכה יותר מ-20 ס"מ.
כשממלאים בריכה בגובה של חצי מטר- המשמעות היא עומס של 500 ק"ג למ"ר על המרפסת, כ-1.5% יותר ממה שתוכנן!
לכן, באם אפשרי, חובה ליידע כבר בשלב התכנון את המהנדס על כוונתכם להשתמש במרפסת לצורך העמדת בריכה והוא יתייחס לכך בהתאם בחישוב (הגדלת עובי רצפה, הגדלת ברזל הזיון וכו'). אותו מהנדס גם ימליץ לכם לגבי המיקום האידיאלי של הבריכה. גם לאחר שיידעתם אותו, חובה לקבל את אישורו המפורש לפני העמדת הבריכה!
מקרה של העמדת בריכה על גג בית פרטי הוא חמור יותר, כאשר בדר"כ נלקח עומס שימושי של 150 ק"ג למ"ר, קרי, גובה מים של 15 ס"מ בלבד, לא כולל משקל הילדים. גם כאן חובה ליידע את המהנדס לגבי כוונת השימוש בגג. אמנם, במקרה של בית פרטי, כאשר שכרתם את המהנדס לתכנן את ביתכם, הדבר פשוט יותר מכיוון שאתם נמצאים בקשר ישיר מולו ויכולים בקלות ליידעו ולבקש לקחת בחשבון את עניין הבריכה (ניתן גם לבקש מהאדריכל ליידע את המהנדס), שלא כמו בדירת בניין מגורים ששם אין ללקוח קשר ישיר מול המהנדס וכל תהליך התכנון נעשה בינו לבין האדריכל והקבלן. אם קניתם את הבית מאדם אחר, חשוב לבדוק מולו האם בריכה נלקחה בחשבון.
בהעמדת בריכה בחצר בית פרטי הבעיה לעיל פחות רלוונטית אך ישנם דברים אחרים (כגון בריאות הדשא, עמידות המשטח וכו') שכדאי לקחת בחשבון וכדאי להיוועץ עם איש מקצוע.
לסיכום- אם לא נלקח מראש בשלב התכנון, אין למלא בבריכה מים מעל גובה של 20 ס"מ. בגג- עד 10 ס"מ.
ואסיים כפי שפתחתי- הכי טוב והכי מומלץ להתייעץ ישירות עם מהנדס.
שכשוך נעים!

????

‍♂️
כאן לשירותכם -0533401208
אשמח לעמוד לשרותכם: 053-3401208

????

(בתמונה- בית בשלבי תכנון הנדסי מתקדם בתוכנת STRAP מבית ATIR)

Similar Posts